Home Workout Fitness Exercise  - Harmony412 / Pixabay

5 Signálů, že je na čase omezit cvičení

Důslednost a pravidelnost je při cvičení jedním z nejdůležitějších parametrů. Ať již se snažíte jeho prostřednictvím shodit přebytečná kila, nebo naopak nabrat svalovou hmotu, svého cíle dosáhnete pouze pokud nebudete své tréninkové dávky šidit. Je přitom však třeba dát si velký pozor na přetrénování a přetížení organismu.

V opačném případě se totiž sportovec může snadno vyřadit z tréninkového procesu na hodně dlouhou dobu, čímž jeho dosavadní snaha přijde zcela vniveč. V nejhorším případě si potom může přivodit i zranění s doživotními následky. Za všech okolností je tak velmi důležité naslouchat svému tělu a vnímat jeho varovné signály.

Cvičení je pro tělo vždy stresující

Každý sportovec by si měl uvědomit, že jakékoliv cvičení jeho tělo zatěžuje. Při tréninku vznikají v namáhaných svalech mikrotrhliny. Kromě toho jsou ale ovlivňovány i další části těla a procesy, které v něm probíhají: funkce ledvin, metabolismus, vylučování hormonů a mnohé další. Pokud v některém ohledu nemá tělo dostatek času na regeneraci, opakované zatěžování může vést k nepříjemnostem. Jaká varování nám tělo v takových chvílích vysílá?

Permanentní bolest svalů

Bolest svalů po náročném cvičení je zvláště v začátcích zcela normální. Opožděná svalová bolest, tzv. DOMS syndrom, by ale u zkušenějších sportovců měla zmizet, případně významně ztratit na intenzitě. Pokud je však bolest příliš intenzivní anebo nehodlá ustoupit ani po několika dnech, je zřejmé, že tělo je přetrénované a bude potřebovat pauzu delší, než jakou mu sportovec standardně dopřává.

Přečtěte si také:  Trampolína – zdravé a zábavné hubnutí
Fitness Treadmill Gym Equipment  - lewisgoodphotos / Pixabay
lewisgoodphotos / Pixabay

Abnormální tepová frekvence

Dalším znamením, že tělo není ve své kůži, je příliš vysoký srdeční tep. Stačí si jej zkontrolovat ráno v klidovém stavu. Hodnoty nad normálem naznačují, že tělo není na náročnou fyzickou aktivitu zcela připraveno a je na místě prodloužit mu období odpočinku a regenerace.

Příliš tmavá moč

Tmavá barva moči značí nedostatečné zavodnění organismu. Trénink by měl ale sportovec začínat hydratovaný. Příjem tekutin až v průběhu tréninku nestačí, organismu trvá 45 minut, než se hydratuje poté, co přijme tekutiny. Sportovec by si tak měl dát pozor, aby začínal cvičit až ve chvíli, kdy je na z pohledu zavodnění jeho tělo opravdu připravené.

Ztuhlost svalů

Pokud se sportovec dostane do stavu, kdy mu dělá problém se sehnout k tomu, aby si zavázal tkaničku, je zle. Stejně jako příliš dlouhá a intenzivní bolest svalů, i jejich ztuhlost je znamením, že je třeba zvolnit.

Stálý pocit únavy a rozmrzelosti

Při fyzické aktivitě se sice do krve vyplavují tzv. „hormony štěstí“, endorfiny, současně se ale zvyšuje i hladina kortizolu. Pokud se jeho hladina udržuje na vysoké úrovni po delší dobu, má negativní vliv na lidskou psychiku, výsledkem je potom náladovost a neustupující únava. I tyto pocity jsou signálem, že je tělo přetrénované.

Fitness Exercise Circles Woman Run  - MikeWildadventure / Pixabay
5 Signálů, že je na čase omezit cvičení

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *