Bojujte s vysokým cholesterolem

Civilizační choroby nás stále více dohánějí a nutí ke změnám životnímu stylu. Mezi současné problémy se řadí i kornatění cév – ateroskleróza, se kterou se potýká stále větší množství lidí. Během této nemoci se ukládá cholesterol a další tuky v cévách. Posléze cévám chybí pružnost a zužují se. Pokud nebudete s vysokým cholesterolem bojovat účinně a včas, přivede vás to k infarktu myokardu nebo k cévní mozkové příhodě.

Tipy na snížení cholesterolu

Cholesterol se obecně dělí na prospěšný a škodlivý. Prospěšný cholesterol, HDL, je pro tělo velmi důležitý, protože umí vyrovnávat škodlivé účinky ostatních tuků a rovněž snižuje riziko usazování škodlivého cholesterolu. Škodlivý cholesterol je LDL a pro jeho snížení musíme změnit stravovací zvyky. Důležité je omezení živočišných tuků, které naleznete ve vnitřnostech, v tučném mase i v plnotučném mléce. Během přípravy jídla se co nejvíce vyvarujte smažení a pečení a raději duste nebo vařte v páře.

Měli byste zapomenout nebo výrazně omezit cigarety, kávu a alkohol. Rovněž je důležité správně relaxovat a vyvarovat se zbytečnému stresu. Hlavně nikotin se postará o zvýšení krevního tlaku a sníží hladinu cholesterolu – ovšem toho  prospěšného. Možná  cosi namítnete proti kávě, ale kávová zrna obsahují takzvaný kafestol, který není pro tělo dobrý. Hrnek kávy by měl tedy směrovat spíše k překapávaným druhům, kdy se  kafestol váže na filtr z papíru.  Vrhněte se do boje s nadváhou, která má lví podíl na vyšších cholesterolových hodnotách. Zařaďte do svého života pohyb, nejlépe takový, aby se tepová frekvence pohybovala v rozmezí  60 – 75 % osobní maximální tepové frekvence. Nezapomeňte na konzumaci zeleniny, ovoce, luštěnin a rostlinných tuků. Proti vysokému cholesterolu pomáhají i vitamíny a minerály. Vyzkoušejte lecithin a vitamin E.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *