V zimě je ten pravý čas na ořechy

Zima o ořechy, ořechy a zima. Tohle je nerozlučná dvojka, která nám pomůže překonat chladné zimní počasí. A také zajistí, že pokud budeme jíst ořechy zejména dopoledne, tak díky zvýšenému energetickému výdeji, který potřebujeme pro zahřátí, po nich rozhodně nepřibereme.

Ořechy, ořechy, ořechy

Existuje řada druhů ořechů. Ořechy najdeme snad na všech kontinentech, s výjimkou Antarktidy, samozřejmě. Všichni známe ty naše české – ořechy vlašské a lískové. Díky mezinárodnímu obchodu ale máme možnost poznat a jíst i mnoho dalších druhů, například ořechy para, pistáciové, kokosové, pekanové…

Pro mnoho z nás ještě nezdomácněly třeba maledivské ořechy, kolové ořechy nebo ořechy makadamové. Všechny ořechy jsou kouzelné v tom, že v sobě skrývají jednak mnoho minerálů, bílkovin, ale také pro naše tělo nenahraditelné mastné kyseliny. Možná budete překvapení, že v nich najdeme i spoustu vitamínů.

A co nejsou ořechy?

Pod názvem ořechy si často kupujeme i ořechy kešu nebo oříšky burské.  Ale všichni víme, že se jim tak jen říká. Burské oříšky, které rostlou na rostlině s názvem podzemnice olejná, jsou ve skutečnosti hlízy, tedy jakoby naše brambory. A opravdu narostou pod zemí.

No a kešu oříšky jsou pro změnu semínky, jinak řečeno nažkami, z tzv. kešu jablek. Jde o rostlinu s pojmenováním ledvinovník západní. Zatímco kešu jablka jsou v syrovém stavu vynikající (ale převoz kamkoliv dál nezvládnou), jsou nažky, tedy pro nás kešu oříšky, za syrova v podstatě jedovaté. Olejem s názvem kardol, který je těkavý a dráždivý a je součástí syrových kešu oříšků, se pálí bradavice. Tepelnou úpravou se olej zničí. Rostlina pochází z Brazílie, hlavními producenty kešu ořechů jsou ale Vietnam a Indie.

Proč baštit ořechy hlavně v zimě?

Jak už jsme naznačili, ořechy jsou hlavně zimní potravou. A to nejen pro volně žijící živočichy, kteří využívají skutečnosti, že na podzim popadají ořechy na zem, případně že je dokáží sami ze stromu sklidit a že ořechy vydrží čerstvé vlastně celou zimu.

My bychom na to měli jít stejně a důvodů je hned několik. Ořechy jednak dokáží naše tělo zahřát. Dodávají nám látky, které naše játra, coby chemická laboratoř, dokáží dobře použít pro přeměnu kalorické energie na teplo. V tomto jsou dokonalé zejména naše vlašské a lískové ořechy. A když si prohlédnete Kaufland leták příští týden, jistě najdete zajímavou zimní cenovou nabídku právě na ořechy.

Přečtěte si také:  Poklad, který skrývají semínka, ořechy a luštěniny

Látky v ořechách příznivě působí na srdeční a cévní choroby, regulují krevní tlak a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Tím nám v zimě také velmi pomáhají, protože zejména v zimě máme vyšší sklony k lenosti a vyššímu příjmu potravy, které pak ústí právě v ukládání vyššího množství tuku a tvorbě více toho špatného cholesterolu v těle.

Ořechy toho však umějí více

Kromě cholesterolu a zahřívání organismu dokáží ořechy ovlivnit i mnoho dalších pochodů v těle. Příznivě ovlivňují dráhy ledvin, plic, tlustého střeva. Rovněž prospívají naší nervové soustavě. A pevné nervy nejen na našich zimních silnicích prostě potřebujeme…

Než půjdete nakoupit ořechy, prohlédněte si i Lidl leták. Možná budete překvapeni, že je lze pořídit i za příznivější ceny. A které ořechy si v té široké nabídce vybrat? Nejlépe ty, které jsou našemu tělu geograficky nejblíže, tedy i v Česku rostoucí vlašáky nebo lískáče.

Vlašáky na srdce, hlavu i potenci

Pokud koupíte vlašské ořechy, tak vězte, že obsahují mastné kyseliny, především dnes již velmi dobře známou a velmi oceňovanou omega-3 mastnou kyselinu, která zamezuje především vzniku kardiovaskulárních chorob. U dětí podporuje rozvoj mozku, u dospělých pro změnu udržování mozku v dobré kondici.

Vlašské ořechy obsahují i vitamíny E, B1 a B6, sůl, kyselinu listovou, minerály. Když baštíme vlašské ořechy, posilujeme zdraví vlasů, pokožky a samozřejmě i nehtů. Příznivě však působí na naši psychiku a sexuální potenci.

Lískáče zase na kosti, s potencí však nejsou pozadu

Lískové ořechy v sobě obsahují poměrně velké množství boru, který ovlivňuje zdraví kostí. To je ohromná výhoda lískových ořechů v naší stravě. Ale není to jediná tělu prospěšná látka – najdeme v nich i vlákninu, vitamin C, kyselinu listovou a pantotenovou, draslík, fosfor, vápník, síru, hořčík, sodík, nikl, mangan, železo, měď, zinek, jód, chrom a ještě i selen.

Navíc také vitamíny skupiny B a také kýžený vitamín E právě na potenci. V minulosti byly lískové ořechy a větvičky lísky používané i pro věštění a hledání pokladů v podzemí, včetně vodních pramenů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *