Tooth Toothbrush Toothpaste Dental  - Ray_Shrewsberry / Pixabay

Pravdy a mýty o zubech

Bílé zuby jsou zdravější – MÝTUS

Určitě ne. Každý zub má svoji přirozenou barvu. Zabarvení zubů se zdravím přímo nesouvisí.

Parodontóza je dědičná – nemá smysl s ní bojovat – MÝTUS

U každého onemocnění, jako jsou zubní kaz nebo paradontitis (paradentóza), platí určitý podíl dědičnosti. Je ale velmi nepatrný, mluví se o pěti procentech. Nejčastější příčinou je špatná a nedostatečná hygiena. Hygiena musí zůstávat základní prevencí. Takže i když zdědíte špatné geny po rodičích, má cenu se o své zuby a dásně starat.

Děti mají používat speciální pasty – PRAVDA

Děti by měly používat pasty s nižším obsahem fluoridu, tedy čím mladší dítě, tím nižší obsah fluoridu v pastě. Často se stává, že děti pastu polknou, proto je dobré dětem do dvou let zubní pastou kartáček pouze ,,ušpinit“, aby si pastu navykly používat.

Zuby moudrosti musejí ven – MÝTUS

Jeden velký mýtus! Některým lidem při prořezávání zubu moudrosti do dutiny ústní vznikají potíže, jiným lidem ale vůbec nenarostou, takže je to opravdu individuální. Mnohým pacientům zuby moudrosti zůstanou do vysokého věku.

Přečtěte si také:  Jaká masáž pomůže s dlouhodobým odstraněním bolesti?

Pod zámečky rovnátek se zuby více kazí – PRAVDA

Pokud má člověk rovnátka, tak ano, vyšší nebezpečí horší hygieny existuje. Je proto třeba se o své zuby více starat, častěji a lépe si je čistit, mít vhodný kartáček a dostávat se štětinami mezi drátek a zub.

O mléčné zuby není potřeba pečovat – MÝTUS

Naprostá hloupost! Mléčné zuby mají celou škálu úkolů. Například při artikulaci, zpracování potravy, správné mluvě nebo vytvářejí místo pro stále zuby. Pokud dítě o mléčné zuby přijde příliš brzy, je pravděpodobné, že bude potřebovat péči ortodontisty. Zkažené mléčné zuby jsou zdrojem infekce, která působí i ve stálých zubech, které se více kazí. Takže čím lépe se budeme starat o mléčné zuby, tím déle nám vydrží zuby stále.

Prohlídky každých šest měsíců – PRAVDA

Preventivní prohlídky dětí i dospělých by měly být dvakrát ročně. Ale pokud se pacient o své zuby stará, nemá kazy a má v pořádku dásně, může stačit jedna návštěva ročně. Pokud má ale někdo se svými zuby problémy, například již trpí některým onemocněním, návštěvy musejí být častější.

Teeth Face Mouth Smile Happy  - innamikitas / Pixabay
innamikitas / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *