Baby Cute Child Lying Adorable  - dinhnguyenungdung0 / Pixabay

Když kojení bolí – jak si pomoci domácími prostředky

Krmení dítěte by měla být jedna z nejpřirozenějších činností na světě. Bohužel tomu tak obvykle není. Novopečené maminky si tak často stěžují na bolavá, oteklá nebo dokonce popraskaná prsa. A co s tím tedy dělat?

Bolest bradavek a výskyt trhlin se nikdy neobjevují jen tak. Bohužel jsou ve většině případů neodmyslitelně spojeny s nesprávným uchycením dítěte. A to i přes to, že nám něco takového může připadat nemožné. Příroda totiž není tak dokonalá, jak předpokládáme.

Na vrozené instinkty nespoléhejte

Novorozenci se  k prsu ne vždy přisají správně. Ano, vědí, jak se přisát k matce už během prvních pár minut po porodu, ale nevědí, jak přesně uchopit dvorce a bradavky, aby jí neublížili. Musíme je to tedy naučit, jinak se bolestivé bradavky  stanou každodenní nepříjemnou realitou.

Jako první se při kojení ujistěte, že dítě otevře ústa dokořán, takže se do nich vejde nejenom bradavka, ale také většina prsního dvorce. Je rovněž velmi důležité, aby byl spodní ret dítěte vždy otočen směrem ven, brada pak musí spočívat na hrudi. Pokud má dítě vykroucený krk, může ublížit nejenom vám, ale i sobě.

Přečtěte si také:  Odšťavňovač - pomocník pro získání čerstvých ovocných a zeleninových šťáv

Pozor na opatrnou manipulaci

I během procesu sání by měla být ústa široce otevřená. Pravidelně je proto kontrolujte. Někdy mají děti tendenci se rychle pustit a následně se opět přisát, čímž ovšem začnou „ožužlávat“ jen bradavku. A jak poznat správné sání? Úhel mezi horními a dolními rty bude vždy tupý. A pokud si polohu svého dítěte prohlédnete, musí během ní být ucho, rameno a stehno v jedné přímce.

Pokud zjistíte, že je dítě špatně přisáto, neodtrhávejte ho násilím. Místo toho strčte malíček do koutku úst a počkejte, až se samo pustí. Poté ho přiložte znovu. A pokud už k bolestivým změnám na bradavkách došlo, použijte pro úlevu gelové polštářky, jako jsou například Multi mam Compresses. Více o nich se dozvíte na stránkách Kojenibezbolesti.cz.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *