Jaterní dieta

Oslava Nového roku je už za námi, ale mnozí ještě kroutí hlavou nad tím, co všechno snědli a kolik přibrali. Jaterní dieta sice není na hubnutí, ale i tak vám pomůže, protože pokud ji budete držet, dopřejete úlevu vašim játrům. Jaterní dieta se většinou drží na lékařské doporučení. Většinou se jedná o období, kdy máte za sebou nemoci, které zatěžovaly játra. Dopřát si ji můžete i během roku na základě vlastního uvážení. Nejde o nic těžkého, je třeba se jenom řídit doporučeným jídelníčkem a vyhnout se nedoporučovaným jídlům.

Játra onemocní po nadměrném užívání léků, po infekční nemoci (mononukleóza, žloutenky), ale také po pití alkoholických nápojů. Pokud už máte játra nemocná, musíte držet dietu několik měsíců, zpravidla až do půl roku. Při jaterní dietě je přísně zakázaný alkohol, protože ten skutečně hodně zatěžuje játra.

Jaké potraviny se nehodí k jídlu při jaterní dietě?

Vyhněte se všem jídlům a surovinám, které potřebují grilovat a smažit. Ani pečení není úplně nejvhodnější. Dopřejte si jídla dušená, vařená ve vodě nebo na teflonové pánvi, kam nedáte žádný tuk. Příprava je vhodná i v tlakových hrncích. Vyhněte se bujónům, ostrému koření, sladkostem a čerstvému pečivu. Zapomeňte na máslo, sádlo, vejce, tatarku, majonézu, tučná masa a uzeniny. Nevhodná je i zelenina okurka, cibule a česnek. Do jídelníčku nedávejte ani kaviár, makrelu a lososa.

Přečtěte si také:  Bezlepková dieta

Jaké potraviny si můžete dopřávat během jaterní diety?

Během jaterní diety je povoleno jíst libové maso, nízkotučné a polotučné mléčné výrobky. K přípravě jídla používejte jenom olivový nebo řepkový olej a neostré koření. V pečivu upřednostňujte včerejší chléb a pečivo, výrobky z tvarohového a bramborového těsta nebo netučné koláče.

Tip redakce: Dopřávejte si ovoce, ale ne kokos, marmelády a kompoty. Ze zeleniny si pochutnávejte na celeru, rajčatech, brokolici a mrkvi.

Dopřejte si ovoce
jill111 / Pixabay

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *