Glykemický index

K čemu je dobré znát glykemický index v potravinách?Glykemický index udává rychlost trávení, nebo také rychlost, jakým roste glykémie. Čím je glykemický index vyšší, tím méně je potravina vhodná pro redukční diety nebo pro diabetiky. Vysoký glykemický index znamená, že již brzy po jídle budete mít zase hlad. Pro redukční diety jsou naopak vhodné potraviny, které mají glykemický index nízký nebo střední.

Glykemický index a redukční diety

Souvislost mezi glykemickým indexem a redukční dietou je v tom, že potraviny které mají vysoký glykemický index jsou rychle tráveny (rychleji se vstřebávají látky). Pokud si tedy dáte jídlo, které obsahuje převážně potraviny s vysokým glykemickým indexem, již brzy po jídle budete mít zase hlad. Při redukční dietě ale potřebujete, aby vám pocit zasycení vydržel co nejdéle.

Glykemický index a hubnutí

Pokud sledujete glykemický index v potravinách, musíte si dát pozor na to, že nízký glykemický index nemusí znamenat, že je potravina dietní. Glykemický index totiž nijak nehodnotí celkový obsah energie v jídle (kalorie). Hodnotí pouze rychlost vstřebávání. Takže i potravina s nízkým glykemickým indexem, nemusí být pro diety vhodná díky vysokému obsahu kalorií.

Při dietě je ale důležité, abyste vhodně kombinovali potraviny, které mají málo energie (kalorie) a potraviny které mají nízký glykemický index. Tedy aby vám pocit sytosti po jídle vydržel co nejdéle.

Glykemický index maso

U masa se glykemický index neuvádí. Maso totiž neobsahuje téměř žádné cukry a glykemický index je navázaný právě na vstřebávání cukrů.

Potraviny – nízký glykemický index

Nízký glykemický index pro potraviny znamená, že mají index nižší než 55. Při trávení těchto potravin se glykémie zvedá jen pomalu, znamená to tedy, že tyto potraviny vás zasytí na delší dobu. To se hodí především pro diety a třeba také pro diabetiky. Mezi potraviny, které mají nízký glykemický index patří například většina ovoce a zeleniny, dále pak tmavé pečivo, tmavá rýže, těstoviny z celozrnné mouky, ořechy, nebo některé rostlinné cukry, jako třeba fruktóza.

Potraviny – střední glykemický index

Střední glykemický index, to jsou potraviny, které mají index 56 – 69. Tyto potraviny se tráví rychleji, a hladina glykémie se také zvedá rychleji. To znamená, že tyto potraviny vás již zasytí na kratší dobu. Při zařazení těchto potravin na váš dietní jídelníček by mělo rozhodovat to, jestli obsahují látky, které nemůžete získat jinak. Pokud ano, na jídelníček je můžete zařadit, jinak se jim spíše vyhýbejte. Mezi typické potraviny, které mají střední glykemický index patří sladké sušenky, sladké ovoce, banány, celozrnné pečivo, některé sladkosti jako zmrzlina nebo některé sladké tyčinky.

Potraviny – vysoký glykemický index

Vysoký glykemický index, to znamená, že potraviny mají index vyšší než 70. Tyto potraviny se tráví velmi rychle, a již brzy po jejich konzumaci budete mít zase hlad. Redukční dieta by takové potraviny měla obsahovat jen v naprosto minimální míře. Tyto potraviny také nejsou vhodné pro diabetiky. Typické potraviny, které mají vysoký glykemický index jsou brambory, med, glukóza (glukóza má glykemický index 100) med nebo třeba pivo.

5 comments

  1. Myslím, že glykemický index je jen jeden z mnoha údajů, který je potřeba u potravin sledovat. Třeba takové sádlo má glykemický index 0 = je to jen čistý tuk, tj. nejsou zde žádné sacharidy. A myslím, že zrovna sádlo není moc dietní potravina :). Takže určitě při hubnutí, že neplatí, že čím nižší glykemický index tím lépe.

    1. No tak předpokládat že se někdo při hubnutí bude cpát zrovna sádlem je poněkud „slabomyslné“ 😉

      Glykemický index má smysl řešit především u těch potravin, kde by tě ani nenapadlo, jak ti mohou uškodit při hubnutí. Třeba takové rýžové chlebíčky nebo rýže nebo třeba i brambory a tak podobně. Jasně že neznamená, že když budeš jíst pouze jídlo s nízkým GI, tak budeš hubnout, ale určitě se vyplatí alespoň u těch hlavních potravin sledovat hodnoty GI

    2. Dobrý den, jak jste psala, rozhodně neplatí dané tvrzení, čím nižší GI, tím lepší pro hubnutí. Musíte se na to dívat v širším kontextu, nemlžete GI takhle unifikovat pro hubnutí. Tento pojem vznikl jako informace toho, jak rychle se nám budou uvolňovat cukry (sacharidy) z potraviny do krve vzhledem k sacharóze (klasický cukr), který má GI 100. Pomocí GI můžeme sledovat, jak nám budou potraviny působit na zvyšování hladiny cukru v krvi a jak nám pomůžou udržovat její homeostázu. Tento pojem nejde takhle vztahovat pouze na hubnutí, problematika je to bohužel trochu komplikovanější a nedá se to říct takhle jednoduše, jak jste napsala 🙂

      Osobní trenér Jakub Zvelebil – http://sport-pro-vsechny.webnode.cz/

  2. Glykemický index je sledován pro čisté potraviny. Kdo je schopen říct, jaký bude glykemický index vařených brambor, když k nim bude 150g krůtí steak na grilu a zeleninová obloha? Na netu jsem našla Kurz cílené redukce nadváhy, kde vyhodnocují tzv. celkový nutriční faktor, který má zahrnvat věškeré hlavní nutrienty (nejenom sacharidy).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *